Dziesięć lat Akademii Kulinarnej SPOT. to EAT – „Arabski Street Food”

Kuchnia świętującej w tym roku swoje dziesięciolecie Akademii Kulinarnej SPOT. to EAT wypełnia się. Wkrótce rozpoczną się kolejne z warsztatów, podczas których pod okiem specjalistów i znanych osobistości kulinarnych uczestnicy zgłębiają tajniki gotowania. W progach Akademii, o której jubileuszu przeczytać możecie w jesiennej edycji naszego magazynu, pojawili się tak uznani szefowie jak Grzegorz Łapanowski, Tomasz Jakubiak czy Tomasz Deker, w czym udział miało także FOOD & FRIENDS. Swoją wiedzą dzielili się tu lubiani blogerzy kulinarni Marta Dymek (Jadłonomia), Maia Sobczak (Qmam kasze), Eliza Mórawska (White Plate) czy Anna Włodarczyk (Strawberries from Poland). Wśród prowadzących znalazła się także gościnnie nasza redaktor naczelna Camilla Hultqvist.

Arabski Street Food

Tym razem na warsztatach zatytułowanych „Arabski Street Food” wita uczestników Maja Skorupska – pasjonatka doskonałego jedzenia w wersji slow food, autorka popularnego bloga kulinarnego i laureatka wielu konkursów kulinarnych. Już na wstępie porywa uczestników, wprowadzając ich w niezwykły świat smaków i aromatów bliskiego wschodu. – Street food to nie fast food. To jedzenie świeże, szybkie, ale także bardzo wyrafinowane – podkreślała prowadząca warsztaty Maja, rysując obraz niezwykle różnorodnego arabskiego ulicznego jedzenia.

Arabski Street Food

Podzieleni na grupy uczestnicy przystępują do tworzenia prawdziwej bliskowschodniej uczty. Wśród nich są Ci, którzy od dawna fascynują się kuchnią i daniami tego regionu, a także osoby, które dopiero poznają jej tajniki. Na deskach noże zaczynają wystukiwać znajomy rytm. Na patelni rozgrzewa się skwierczący olej. Wyrobione pracowicie ciasto drożdżowe rośnie powoli.

Arabski Street Food

Spod rąk uczestników stopniowo zaczynają się wyłaniać kolejne potrawy: tabbouleh, shawarma z wołowiny z sosem z tahini, shawarma z kalafiora, kefty wołowe kibbeh, kanapki sabih ze smażonym bakłażanem, jajkiem na twardo, sałatką arabską, hummusem, sosem z tahini i słodko-kwaśną salsą z mango o nazwie amba, a także pieczone łódeczki z ciasta z pikantnym nadzieniem z serem i warzywami fatayer oraz placek mutabak.

​​​​Arabski Street Food

W piecu wyrastają kolejne, idealnie wyrośnięte, pulchne pity. Maja towarzyszy uczestnikom, wspierając ich radą i okraszając wszystko barwnymi opowieściami o tradycjach kulinarnych krajów spod znaku półksiężyca. Blat stołu wypełniają talerze, feeria kolorów, smaków i aromatów. W końcu następuje zwieńczenie trzygodzinnych prac, czyli radosna degustacja przygotowanych dań. Ucztę kulminuje deser –  basbousa, czyli ciasto z semoliny nasączone syropem pomarańczowym.

Arabski Street Food

Kuchnia arabska kończy dziś swoje panowanie w Akademii Kulinarnej SPOT. to EAT. Nie jest to jednak ostatnia edycja warsztatów. To zaledwie początek tegorocznego jesiennego sezonu warsztatowego, podczas którego pasjonaci kuchni będą mogli także doskonalić swoje umiejętności w przygotowywaniu ramenu, pho i udonu, potraw kuchni wietnamskiej, czy hiszpańskiej. 
 

TEKST: MAGDALENA KACZYŃSKA
ZDJĘCIA: MAGDALENA KACZYŃSKA