Uznani szefowie kuchni i premiera wody Żywiec Zdrój w eleganckiej szklanej butelce

13 czerwca wnętrza hotelu Warszawa stały się miejscem oficjalnej prezentacji nowej szklanej butelki wody Żywiec Zdrój. Jej projekt zainspirowany został krajobrazami regionu żywieckiego. To pierwszy produkt marki w szklanym opakowaniu, stworzony przede wszystkim z myślą o branży HoReCa. Premiera rozpoczęła konferencję „Arcydzieło Natury. U Źródeł – trendy i inspiracje”. Uwieńczeniem spotkania stała się wyjątkowa kolacja przygotowana przez znakomitych szefów kuchni.

Żywiec Zdrój

Konferencję uświetnili swoimi prelekcjami wybitni kucharze, Paco Roncero z La Terraza del Casino** i Joris Bijdendijk z Rijks*, ekspert branży gastronomicznej, „kobieta o smaku idealnym” –  Catherine Fogel, Tomasz Kolecki, członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich i hydrosommelier oraz ambasador marki Żywiec Zdrój, Dominika Buck, architektka z Buck Design, a także konsultantka dla branży HoReCa, dziennikarka Patrycja Siwiec. 

Żywiec Zdrój
Paco Roncero oraz Tobyn Excell

 

Po konferencji podana została wyjątkowa 7-daniowa kolacja zainspirowana wyprawą znakomitych szefów kuchni na piękną Żywiecczyznę. Autorami dań byli Brytyjczyk Tobyn Excell z Sæl Projects, Justyna Słupska-Kartaczowska z wrocławskiej restauracja jadki, Patrycja Stefanów-Kot z Restauracji Koncertowej, Adam Adamczak z poznańskiej restauracji Oskomy, Rafał Niewiarowski z Dymu Na Wodzie w Ustce oraz szefowie kuchni z naszych Ulubionych Adresów – Dawid Łagowski z Destylarni w Pałacu Mierzęcin i Robert Trzópek z restauracji Bez Gwiazdek. Podczas kolacji goście mieli okazję spróbować nowych wariatów wody Żywiec Zdrój  dobranych do dań przez hydrosommeliera. 

Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój

https://zywiec-zdroj.pl/ 

TEKST: MAGDALENA KACZYŃSKA
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE ŻYWIEC ZDRÓJ