Magda Gessler dla Przyjaciół Świata

20 października w hotelu Vienna House Andel’s Lodz odbyła się XI kolacja charytatywna Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”. W tym roku autorką kolacji była Magda Gessler. Występy muzyczne, pokazy taneczne, czy licytacja przedmiotów przekazanych przez znane osoby to tylko część atrakcji, o jakie zadbały organizatorki wydarzenia. W kolacji uczestniczyło ponad 500 osób. Na szczytne cele inicjatywy uzbierano łącznie ponad 200 000 zł.

PS

Autorką menu jedenastej edycji kolacji była znana restauratorka, mistrzyni kuchni Magda Gessler. W karcie dań znalazły się min: galantyna z grzybów, sałatka ziemniaczana, kiszony ogórek i sos staropolski, rosół na ogonach wołowych, mini toutre mięsno-grzybowe oraz pieczona kaczka z purée gruszkowo-korzennym, karmelizowanym jabłkiem i tymiankowym jous. Zwieńczeniem tej bogatej w smaki uczty był deser - ciastko czekoladowe z kremem z gorzkiej czekolady, konfitury z pigwy z musem kasztanowym.

ps

PS

Podczas kolacji nie mogło zabraknąć też muzycznych gwiazd. Na scenie Przyjaciół Świata wystąpili: amerykański wokalista Nick Sinckler, zespół Pectus, który zaprosił zgromadzonych gości do muzycznej podróży i wspólnego śpiewania oraz formacja muzyczna Bad Boys Blue. Imprezę poprowadził znany z programu „Europa da się lubić” Conrado Moreno. Tradycyjnie już w kolacji wzięli udział goście specjalni: aktorka Agnieszka Sienkiewicz, utytułowana kolarka górska Maja Włoszczowska oraz brazylijski siatkarz Giba.

PS

Pectus

Emocjonującym punktem wieczoru była charytatywna aukcja, którą poprowadziła  Paulina Smaszcz – Kurzajewska. Środki zbierane podczas organizowanych przedsięwzięć przekazywane są  na ratowanie i poprawę jakości życia chorych (najczęściej dzieci) i niepełnosprawnych. Fundusze z tegorocznej kolacji zostaną przeznaczone na pomoc Łódzkiemu Hospicjum dla Dzieci i Hospicjum Łódzkiemu  oraz wybranym klinikom z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Po okrągłym, dziesiątym jubileuszu przyszła pora na kolejne edycje kolacji. Działamy z niezmiennym zapałem i za każdym razem niecierpliwie odliczamy dni do kolejnych wydarzeń z cyklu „Przyjaciele Gotują”. Motywacją są dla nas ludzie całym sercem wspierający naszą inicjatywę oraz efekty, które widać  m.in. na oddziałach szpitalnych czy w placówkach, którym mogłyśmy pomóc dzięki środkom zebranym podczas naszych kolacji. Mamy świadomość, że to kropla w morzu potrzeb, ale zaspokojenie choć części z nich daje nam ogromną radość i satysfakcję. Dlatego chcemy bić kolejne rekordy frekwencji i zebranych środków - to jest nasz pomysł na pomaganie – mówi Agnieszka Zarembska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Świata. 

www.przyjacieleswiata.pl