Kawa najwyższej jakości, która towarzyszy „The Masters”

Najbardziej uznane restauracje świata przyjmują dziś najróżniejsze formy, lecz to, co je łączy, to najwyższej jakości składniki używane w kuchni. Żaden uznany szef nie pójdzie na kompromis w tym obszarze. Już od lat kawa Nespresso towarzyszy „The Masters”, którzy doceniają jej smak i aromat oraz wysoką jakość ziarna, z którego powstaje. Za jej aromatem stoi ogromna wiedza, kunszt i dbałość o najwyższą jakość, która towarzyszy tak ekspertom Nespresso, jak i farmerom, z którymi firma współpracuje. Tak jak w wybitnych restauracjach, tak w procesie tworzenia kaw Nespresso nie ma miejsca na kompromisy. Dlatego kawa Nespresso powstaje tylko z ziarna najlepszej jakości, uważnie selekcjonowanego, pochodzącego z ręcznych zbiorów, a dzięki wytrwałości jej twórców zdobyła uznanie wielu wybitnych szefów kuchni na całym świecie.

Gdy przed laty Heston Blumenthal, uznany szef trzygwiazdkowej restauracji The Fat Duck, docenił jakość Nespresso i podał kawę w swojej restauracji, wzbudziło to wiele dyskusji. Dziś Nespresso współpracuje z najlepszymi, a kawa już nie tylko jest uzupełnieniem wykwintnego menu, lecz coraz częściej elementem harmonii z autorskimi przepisami „Mistrzów”. Dziś Yannik Alleno w swoich najlepszych restauracjach w Paryżu czy Courchevel tworzy potrawy inspirowane esencją tego napoju. Także efektem tej wieloletniej współpracy między Nespresso a wysoką gastronomią są stworzone w 2016 roku specjalne kawy single origin Nespresso Exclusive Selection Kilimanjaro Peaberry i Nespresso Exclusive Selection Nepal Lamjung. Kawa pozyskiwana do tych mieszanek uprawiana jest w bardzo wymagających terroir w wysokich górach Nepalu i Tanzanii, a ze względu na bardzo ograniczone ilości ziarna, dostępne są jedynie w najlepszych restauracjach fine diningowych.

W Polsce kawę Nespresso Exclusive Selection serwują w swoich restauracjach nasi gwiazdkowi szefowie – Wojciech Modest Amaro z Atelier Amaro oraz Andrea Camastra z Senses. Już pod koniec marca ukaże się kolejna edycja wydawanego od 1900 roku czerwonego przewodnika Michelin. Mając nadzieję, że wkrótce to elitarne grono się powiększy, życzymy tego naszym szefom kuchni i restauratorom.

Więcej o swojej współpracy z Nespresso Andrea Camastra opowiada w artykule Zmienić gastronomię. Andrea Camastra.

Nespresso

Powiązane