Nespresso w kulinarnej parze

Rekomendacja wina do wybranego dania z menu stała się już standardem w wysokiej jakości restauracjach, a przecież nie zawsze tak było. W Nespresso wierzymy, że dobór kawy na zasadzie harmonizacji z potrawą kreuje nowe, zaskakujące doświadczenia dla gości, podobnie jak wspomniane wino. Dlatego to najważniejszy punkt naszych szkoleń.

Coffee pairing, czyli właśnie dobieranie kawy do potrawy jest wciąż bardzo nowatorskim podejściem. Zwyczajowo kojarzy się ze zwieńczeniem posiłku, uzupełnieniem deseru, ewentualnie składnikiem sosu. Jeśli to kawa wysokiej jakości i wyróżnia się dobrym balansem smaku oraz ciekawym aromatem, można spróbować bardziej kreatywnych harmonizacji.

Do kaczki z porzeczką, jabłkiem i majerankiem, przygotowanej przez szefa Romana Kosmalskiego zaproponowaliśmy ristretto z Indii. Gęsta, syropowa konsystencja tej kawy doskonale harmonizuje z daniem z dziczyzny, a jej pikantno-korzenny charakter dodał wyrazistości kwaskowo-owocowym smakom potrawy. Espresso z Brazylii zarekomendowaliśmy do móżdżka wieprzowego z borowikiem i dynią według receptury szefa Dawida Szkudlarka. Zaskakujące połączenie? A jednak słodkie miodowo-orzechowe aromaty naszego espresso oraz jego satynowa konsystencja, doskonale komponują się z tym lekko kremowym daniem mięsnym oraz aromatami dyni i grzybów. Wegetariańskie danie szefa Sebastiana Olmy oparte o marchew, kardamon, imbir i kolendrę połączyliśmy z kawą lungo z Gwatemali. Charakterystyczny dla niego posmak lukrecji stworzył wykwintną kompozycję.

Bogactwo aromatów, tekstur, smaku oraz receptur zaparzania kawy tworzą ogromne pole do kreatywności. Inspiracji można poszukać w opracowanym przez Nespresso wspólnie z szefami kuchni i sommelierami z całego świata „Coffee Codex”. W Polsce harmonizacje przygotowuje Anna Oleksak - Coffee Ambassador Nespresso.

Nespresso

Powiązane