TOUR de FRIENDS

Redakcja magazynu FOOD & FRIENDS rusza w wyjątkową liczącą 1400 kilometrów podróż po Polsce. W ramach tego pełnego dobra projektu odwiedzi Trójmiasto, Warszawę Kraków, Wrocław i Poznań, aby tam stać się świadkiem powstania niezwykłych dań stworzonych z sercem dla ludzi z wielkim sercem. 
 
25 zaproszonych szefów kuchni w 5 wyjątkowych miejscach – hotelu Hilton Gdańsk, Hotelu Warszawa, Hotelu Starym w Krakowie oraz Zamku Topacz pod Wrocławiem – przekuje swój kulinarny kunszt w potrawy, które staną się w kolejnych tygodniach częścią kameralnych kolacji dla „25 Wspaniałych” w podziękowaniu za ich dobro w tym szczególnym czasie. 
 
Wyróżnione osobowości wyłoni kapituła wsparta przez partnerów wydarzenia, media oraz lokalną społeczność. Opowieść o TOUR de FRIENDS zostanie opublikowana w specjalnym numerze FOOD & FRIENDS zadedykowanym wszystkim wspaniałym ludziom, którzy w ostatnim czasie poświęcają dla nas wyjątkowo wiele.

Naszą trasę śledźcie na naszym profilu na Facebooku oraz pod #tourdefriendspoland.

Partnerami TOUR de FRIENDS są: BMW, Gaggenau, Cisowianka Perlage, San Marzano Wines, Vininova, Wirtualna Polska oraz The Best Chef.

GDAŃSK 

GOSPODARZ – Hilton Gdańsk
Malowniczo położony w sercu Starego Miasta tuż u brzegów Motławy oraz najsłynniejszego symbolu Gdańska, Żurawia, Hilton Gdańsk jest nie tylko symbolem gościnności, ale i znakomitej kuchni. Jego wielokrotnie nagradzana restauracja Mercato, której sercem kuchennej filozofii są tradycje kulinarne Gdańska to jeden z Ulubionych Adresów FOOD & FRIENDS. Mercato jako jedyna w Gdańsku została oznaczona „ślimakiem” oraz otrzymała rekomendację SLOW FOOD, a także została uhonorowana trzema czapkami Gault&Millau. Hilton Gdańsk słynie również ze swojego tarasu, z którego rozpościera się malowniczy widok na rzekę oraz Starówkę. 

SZEFOWIE KUCHNI

Paweł Stawicki
Szef Kuchni związany jest z Mercato od 2011 roku. Swój styl gotowania, łączący nowoczesne techniki z klasycznymi, rozwijał w takich restauracjach jak The Greenhouse (2 gwiazdki Michelin), MAAEMO (3 gwiazdki Michelin) czy Atelier Amaro (1 gwiazdka Michelin). Dzięki zwycięstwu w konkursie Archimagirus Tradycja & Nowoczesność 2019 w listopadzie tego roku odbył również staż w restauracji RAW André Chiang’a na Tajwanie. Choć lubi korzystać z wielu ciekawych produktów z całego świata, pozostaje oddany lokalnym tradycjom kulinarnym. Łączy więc obie, co zawsze było domeną gdańskiej kuchni, zaś historię miasta wykorzystuje jako inspirację i dba, by nie odeszła w zapomnienie.

TOUR de FRIENDS

Tomasz Deker
Cukiernik z tytułem Mistrza Świata, właściciel kilku konceptów:  rzemieślniczej piekarni cukierni Tomasz Deker Bakery, brasserie Tu Można Marzyć By Tomasz Deker,  Coffee & Cake w Stacji Foodhall, autorskiej marki z rzemieślniczych lodów Spoon. Juror w konkursach takich jak Bocuse d'Or, czy Arte Culinaria Italia, reprezentant Polski w międzynarodowych zawodach kulinarnych. Karierę rozpoczął w Poznaniu w jednej z lokalnych cukierni. Doświadczenie zdobywał w najlepszych restauracjach w Polsce oraz za granicą, między innymi w szwajcarskiej L’Amphitryon w Saint-Genis-Pouilly czy włoskiej Venecia w Sztokholmie. 

Grzegorz Labuda
Współwłaściciel Restauracji Chmielna by Grzegorz Labuda w Gdańsku, Executive Chef w hotelu Haffner***** w Sopocie.  Wykreował tak prestiżowe miejsca w Polsce jak restauracja Villa Sedan, Boutique Hotelu Blow Up Hall *****,  Hotel St.Bruno **** i restauracja Grand Hotelu Tiffi ***** w Iławie.  To ambasador nurtu Modern Polish Cuisine, znawca pomorskiej kuchni, autor książek kulinarnych, nazywamy jest prawdziwym wirtuozem smaku. 

TOUR de FRIENDS

Rafał Wałęsa
Executive chef i współwłaściciel restauracji Sztuczka w Gdyni oraz Sztuczka Bistro w Sopocie. Doświadczenie zdobywał w Irlandii, pracując w najlepszych, 5 -gwiazdkowych hotelach. Jeden z prekursorów kuchni autorskiej w Trójmieście.

Rafał Kopicki
Szef kuchni restauracji True w Gdańsku został doceniony przez przewodnik Gault&Millau oraz międzynarodową organizację Slow Food. Swoją przygodę z gastronomią rozpoczął w Hotelu Królewskim. Kunszt niebanalnej kompozycji smaków i pasję do kuchni regionalnej rozwijał w takich restauracjach jak Inspiracja, czy Nowy Świat.

TOUR de FRIENDS


WARSZAWA

GOSPODARZ – Hotel Warszawa
Jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej architektury międzywojennej. Zainspirowany amerykańskimi drapaczami chmur projekt Marcina Weinfelda był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie. Nowoczesna konstrukcja stalowo-żelbetowa majestatycznie góruje ponad stolicą. Dziś jest to jeden z najnowocześniejszych hoteli w Polsce, który w swoich eleganckich wnętrzach łączy dwa światy – przeszłość i przyszłość. Hotel Warszawa wyróżnia nie tylko styl, ale i znakomita kuchnia, która celebruje polską tradycję kulinarną oraz lokalne produkty, królujące w Szóstce oraz Restauracji Warszawskiej, jednym z Ulubionych Adresów FOOD & FRIENDS. 

SZEFOWIE KUCHNI
Darek Barański

Absolwent legendarnej szkoły Le Cordon Bleu, która wykształciła najlepszych kucharzy świata. Wykreował restaurację Concept 13 w Domu Handlowym Vitkac. Dziś tworzy Restaurację Warszawską oraz znajdującą się na szóstym piętrze Hotelu Warszawa Szóstkę. W 2019 roku został nagrodzony przez przewodnik Gault&Millau tytułem Szefa Roku.

TOUR de FRIENDS

Andrea Camastra
Szef kuchni włoskiego pochodzenia o niezwykłej kreatywności i wyobraźni, współwłaściciel gwiazdkowej restauracji Senses* w Warszawie. Pracuje z najbardziej zaawansowanymi technikami gotowania. W 2016 roku słynny Hervé This, wynalazca kuchni „note by note”, ogłosił go światowym ambasadorem tej metody. Andrea został również uhonorowany tytułem jednego ze stu najlepszych kucharzy na świecie 2019 roku według magazynu „Le Chef”. W ubiegłym roku po raz czwarty z rzędu Senses* zostało uznane najlepszą restauracją w Polsce według przewodnika Gault&Millau. Znalazło się również na prestiżowej, międzynarodowej liście 50 Best Discovery.

Beñat Alonso
Executive chef hotelu Raffles Europejski Warsaw urodził się i wychował w Bilbao. Już jako nastolatek pracował w legendarnych restauracjach Juana Mari Arzaka oraz Martína Berasategui. Doświadczenie kulinarne zdobywał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował u boku takich szefów jak Pierre Koffmann i Tom Aikens, a także w Australii i Azji. 

TOUR de FRIENDS

Robert Trzópek
Twórca i szef kuchni restauracji Bez Gwiazdek. Uznawany za jednego z najlepszych szefów kuchni w Polsce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najznamienitszych restauracjach świata: Le Manoir aux Quat’ Saisons, Nomie oraz El Bulli Ferrana Adrii. Domeną Roberta Trzópka jest łączenie elementów polskiej sztuki i tradycji kulinarnej z wpływami francuskimi i skandynawskimi.

Marcin Przybysz
Szef kuchni restauracji Epoka. Gotował w otoczeniu czołówki światowej gastronomii, współpracując z takimi szefami jak Massimo Bottura (Osteria Francescana), Rasmus Kofoed (Geranium), René Redzepi (Noma), Franck Giovannini (Restaurant de l’Hôtel de Ville de Crissier). Dał się poznać jako zwycięzca trzeciej edycji programu Top Chef. Był kreatywnym szefem kuchni w restauracji Belvedere, a także sous chefem w atelier Amaro.

TOUR de FRIENDS

Rabie Abed Alsalam
Szef kuchni restauracji  Concept 13. Studiował na Uniwersytecie w Damaszku, pracował w Bejrucie, na Cyprze, w Londynie, a na końcu – w Warszawie. Inspiracje czerpie z doświadczeń z życiowej drogi jaką przeszedł. Z tego, skąd pochodzi i gdzie życie doprowadziło go z wielkim skupieniem na smaku. Jego najmilsze wspomnienia są związane z potrawami, jakich doświadczył w swoim rodzinnym mieście, ale ma wielki szacunek dla polskiej kuchni, która stała się jego nowym domem.

TOUR de FRIENDS


KRAKÓW

GOSPODARZ – Hotel Stary
Zlokalizowany w samym sercu Starego Miasta Hotel Stary to miejsce pełne magii, które zachwyca najpiękniejszymi wnętrzami w Europie nagrodzonymi w renomowanym paryskim konkursie Prix Villégiature. Odrestaurowana z ogromną dbałością kilkusetletnia kamienica kryje prawdziwe skarby architektury: unikalne żebrowane sklepienia, subtelnie zdobione gotyckiego okna, czy XVIII-wieczne polichromie. Tu tradycja łączy się z nowoczesnością, tworzą niezwykłą atmosferę, która swoje odbicie znalazła także w kuchni restauracji hotelu: 3 Rybki, Ulubionego Adresu FOOD & FRIENDS, Rybki Nove oraz Rybki Grill & Sky Bar, z którego tarasu roztaczają się malownicze widoki na Rynek Główny i panoramę Starego Miasta. 
 
SZEFOWIE KUCHNI
Krzysztof Żurek

Szef kuchni restauracji 3 Rybki w Hotelu Starym. Przygodę z nowoczesną kuchnią rozpoczął w Restauracji pod Różą, gdzie miał okazję współpracować z Alfredo Chiocchetti jego mistrzem i przewodnikiem. Doświadczenie zdobywał w wielu innych renomowanych restauracjach w całej Polsce w tym między innymi w Restauracji Concept Warszawa, Monopol Katowice, Restauracji Biblioteka Warszawa, Monopol Wrocław, Concept13 w warszawskim DH Vitkac, a także za granicą u boku najlepszych kucharzy w takich renomowanych restauracjach jak Pichler Bolzano, Al Bersagliere Mantua czy Onice Florencja.

TOUR de FRIENDS
 
Miłosz Grabowski
Szef kuchni Restauracji Pod Różą. 10 lat spędził w najbardziej prestiżowych miejscach Londyńskiej gastronomii, ucząc się sztuki kulinarnej od najlepszych. Współpracował z takimi tuzami kuchni jak Gordon Ramsay, czy Szefowa Clare Smyth. 2-gwiazdkowy Szef Arnauld Bignon dał mu szkołę klasycznej kuchni francuskiej, dzięki której zyskał pewność siebie w realizacji autorskich kreacji zainspirowanych rodzimą kuchnią.

Marcin Filipkiewicz
Szef kuchni restauracji Copernicus. Wcześniej pracował w kilku krakowskich restauracjach, a także we Włoszech oraz we Francji. Miał zaszczyt gotować dla wielu koronowanych głów, dostojników kościelnych, polityków i artystów. Kierował ekipą kucharzy, którzy zdobyli I miejsce w drugiej edycji Wine & Food Noble Night 2009. Przy pomocy nowoczesnych technik oraz innowacyjnego myślenia o gotowaniu, stara odejść się od stereotypów dotyczących naszej rodzimej kuchni. 

TOUR de FRIENDS

Rafał Targosz
Właściciel i szef kuchni restauracji ZaKładka Bistro de Cracovie. Karierę zawodową rozpoczął w rodzinnym Krakowie, gdzie uczył się u takich mistrzów jak Pierre Gaillard czy Alfredo Chioccetti. Doświadczenie zdobywał we Francji, we Włoszech i na Węgrzech. Kreował autorskie kuchnie Hotelu Copernicus, Donimirski Boutique Hotels oraz Hotelu Unicus. Wielokrotnie wyróżniany kompletem sztućców w przewodniku Michelin. Zdobywca dwóch czapek w przewodniku Gault&Millau. Juror konkursów kulinarnych takich jak Bocuse d'Or oraz wielokrotny laureat polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych.

Tomasz Leśniak
Twórca i szef kuchni konceptów kulinarnych Nota_Resto i Bistro Bene. Po raz pierwszy szefem kuchni został mając niecałe dwadzieścia lat. Przez wiele lat był szefem kuchni i dyrektorem kulinarnym Hotelu Sheraton w Krakowie, a także szefem kuchni piłkarskiej reprezentacji Polski.

TOUR de FRIENDS

Robert Koczwara
Szef kuchni restauracji Fiorentina Dom Polski. Z gastronomią związany od 25 lat. Laureat wielu wyróżnień – m.in. głównej nagrody Wine & Food Noble Night 2018. Odbył staż w trzygwiazdkowej restauracji El Celler de Can Roca w Gironie. W Fiorentinie przełamuje stereotypy kuchni polskiej, dostarczając gościom jednego z najlepszych doświadczeń kulinarnych w Krakowie. 

TOUR de FRIENDS


WROCŁAW

GOSPODARZ – Zamek Topacz Resort & Art SPA
Zamek Topacz to miejsce wyjątkowe z niezwykle bogatą, XIV-wieczną historią. Hotel, który łączy zamkowy klimat z nowoczesną elegancją. Niezwykłego czaru dodają mu otaczające go tereny zielone, park z malowniczym stawem, ścieżki rowerowe, korty tenisowe czy strzelnica golfowa. Na terenie obiektu znajduje się także Muzeum Motoryzacji. Zabytkowe wnętrza Zamku Topacz kryją również takie kulinarne skarby jak Restauracja Spichlerz, Restauracja Brasserie, a także Restauracja w Zamku, ulubiony Adres FOOD & FRIENDS, celebrujące polską tradycję kulinarną oraz lokalne produkty.

SZEFOWIE KUCHNI
Rafał Borys

Szef kuchni Restauracji w Zamku Topacz doświadczenia zbierał w Londynie. Pracował tam w należącej do Gordona Ramsaya Boxwood Cafe, Brasserie Roux, gdzie uczył się tajników kuchni francuskiej od jednego z najznakomitszych kucharzy – Alberta Roux, a także w dwugwiazdkowym Le Gavroche. Praktykował również w dwugwiazdkowej Villi Rothschild i u słynnego Hestona Blumenthala w Dinner by Heston Blumenthal.

TOUR de FRIENDS

Karol Sankowski
Szef kuchni restauracji Przystań&Marina. W 2017 roku otrzymał tytuł Szefa Roku Gault&Millau Regionu Wielkopolska-Dolny Śląsk, a w 2018 roku został nominowany do tytułu Szefa Roku
Gault&Millau Polska. Odbył staż w prestiżowym Instytucie Paula Bocuse’a w Lyonie. Ceni i sezonowe i regionalne produkty, często zaopatrując się w zaprzyjaźnionych gospodarstwach. Traktuje każde danie jak opowieść, którą chce zauroczyć swoich odbiorców. 

Damian Chajęcki
Szef Kuchni Uroczyska Siedmiu Stawów Luxury Hotel. Finalista Wine & Food Noble Night 2017 dla Restauracji w Uroczysku Siedmiu Stawów. Zdobył dwie czapki Gault  & Millau w 2018 i 2019 r. Wcześniej związany z Food Art Gallery we Wrocławiu. Karierę rozpoczynał we francuskiej restauracji La Poule au Pot w Wielkiej Brytanii.

TOUR de FRIENDS

Mariusz Kozak
Szef kuchni wrocławskiej restauracji Monopol. Swoją karierę rozpoczął na Westminster Kingsway Collage, gdzie ukończył studia na kierunku Professional Chef Diploma. Przez 8 lat zdobywał doświadczenie w renomowanych restauracjach w Londynie, pracując w m.in w restauracji Gordona Ramseya oraz z takimi szefami jak Marcellin Marc, Monica Galetti. W Polsce swoją karierę kontynuował w Brasserie Warszawskiej oraz Food Art Gallery jako szef kuchni.

Adrian Bęben
Szef Kuchni i współtwórca Oda Bistro. Swoją przygodę z gotowaniem zaczął w domu, pod kuchennym stołem swojej babci. Gotowanie całkowicie odmieniło jego życie. Pierwszy szlify zdobywał w 4* butikowym hotelu, gdzie szybko awansował na stanowisko szefa kuchni. Kolejnym krokiem były wydarzenia pop-upowe, a także praca we własnej już restauracji w Bielsku-Białej. Obecnie swoje idee i filozofię życia przekłada na talerze w Oda Bistro. Gotuje ortodoksyjnie sezonowo, fair trade i zawsze powtarza, że „myśląc globalnie – działa lokalnie”. Jego działania i wizja kuchni, którą prowadzi w Odzie została zauważona przez żółty przewodnik Gault&Millau i w roku 2019 został nominowany do tytułu Szefa Jutra.

TOUR de FRIENDS


POZNAŃ

GOSPODARZ – City Park Hotel & Residence
Znajdująca się na terenie ekskluzywnego kompleksu City Park Poznań restauracja Cucina, która plasuje się w czołówce polskiego fine diningu, to jeden z Ulubionych Adresów FOOD & FRIENDS.  Króluje tu świetna kuchnia, łącząca nowoczesność i tradycje regionalne,  wsparta wyjątkową selekcją win, a także dopracowanym w każdym szczególe wnętrzem. Restauracja Cucina od 2012 roku jest tworzona przez wybitnych szefów kuchni, w swojej historii otrzymała 3 czapki od prestiżowego, żółtego przewodnika Gault&Millau.

SZEFOWIE KUCHNI
Dominik Narloch

Wielokrotnie wyróżniany szef kuchni restauracji Cucina, został czwartym w Polsce oraz pierwszym w Wielkopolsce szefem, wyróżnionym oficjalną rekomendacją organizacji Slow Food Polska za nowoczesne podejście do tradycyjnej kuchni przy wykorzystaniu regionalnych produktów. W 2014 roku otrzymał Puchar Prezesa Polskiej Agencji Rynku Rolnego za najlepszą regionalną kuchnię oraz wyróżnienie przewodnika Gault&Millau w postaci najwyższej noty w Wielkopolsce. Jego specjalnością są wykwintne dania, często przygotowywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, ale zbudowane z charakterystycznych dla regionu składników z mocnym akcentem na produkt. 

TOUR de FRIENDS

Dawid Łagowski
Znany i wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami szef kuchni, który promuje gotowanie w stylu slow. Jest półfinalistą 6. edycji programu „Top Chef”. Pracował miedzy innymi w poznańskim Sheratonie i hotelu Król Kazimierz. Przez wiele lat szefował w restauracji Destylarnia w Pałacu Mierzęcin. Przepisy Dawida stały się bazą dla serii niezwykłych produktów tworzonych pod marką Manufaktura Łagowski.

Michał Kuter
Twórca autorskiej restauracji A Nóż Widelec ukończył prestiżową szkołę gastronomiczną Westminster Kingsway College w Londynie. Pracował też w gwiazdkowych brytyjskich restauracjach, wśród których znalazł się słynny lokal Chez Bruce. Przez Gault&Millau został nagrodzony tytułem Szef Kuchni Tradycyjnej 2016. W swoich daniach przywołuje smaki dzieciństwa oraz klasyki polskiej kuchni w nowoczesnej odsłonie. Jego restauracja od dziesięciu lat należy do najlepszych w Poznaniu.

TOUR de FRIENDS

Ernest Jagodziński
Twórca autorskiej restauracji Autentyk, który zaraża pasją do kuchni kolejne pokolenia, kreując najlepsze polskie projekty kulinarne. Swoje pierwsze, gastronomiczne kroki stawiał w Restauracji 99. Współtworzył koncept gastronomiczny Cuciny. Jego innowacyjne menu doceniali inspektorzy przewodnika Gault&Millau, którzy przyznali mu tytuł Szef Jutra 2017 roku. W 2016 został oficjalnym i pierwszym w Polsce szefem-ambasadorem Drużyny Szpiku.

Artur Skotarczyk
Szef kuchni restauracji Muga, absolwent Instytutu Paula Bocuse'a, który pretenduje do miana najważniejszych osobowości kulinarnych w kraju. Zastępca kapitana w kadrze narodowej na Kulinarnych Mistrzostwach Świata w Luksemburgu w 2018. W 2016 roku wyróżniony został tytułem Szefa Roku Gault&Millau. Kulinarnej finezji uczył się we Francji. Dziś tworzy restaurację, która nazywana jest ikoną stylu i jedną z najlepszych restauracji w Poznaniu. 

TOUR de FRIENDS