Koszyk

×

FOOD & FUTURE vol. 5

W obliczu zmieniającego się świata kuchnia przyszłości staje się tematem nieustannych spekulacji. Gastronomia staje wciąż na rozdrożu między nowoczesnością a tradycją, między innowacją a zachowaniem dziedzictwa kulinarnego. Fascynacja pojawiającymi się wciąż nowymi możliwościami zdaje się stać w opozycji do tęsknoty za autentycznością, prostotą i powrotem do korzeni. Wyrazem tego ostatniego jest trend minimalizmu w kuchni, która skupia się na esencji, na smaku, ale i odwoływanie do historii kulinarnej naszych przodków, lokalnych składników, które jeszcze niedawno były marginalizowane lub zapomniane oraz do tradycyjnych metod przyrządzania. Jednocześnie uznane osobowości kulinarne czerpią z doświadczeń międzynarodowych, tworząc wielowymiarowe interpretacje dań, które są odzwierciedleniem kosmopolitycznego ducha naszych czasów i otwarcia się na wielogłosową narrację zarówno w kulturze jak i kulinariach.

W jakim z tych kierunków zatem podąży kuchnia przyszłości? Być może żaden z nich nie stanie się dominującym, a odpowiedzi należy szukać gdzieś pośrodku – w równowadze. Szefowie kuchni i restauratorzy w swoich kreatywnych poszukiwaniach coraz częściej odwołują się właśnie do niej i z uwagą przyglądając się otaczającej ich rzeczywistości, aby w swoich koncepcjach połączyć to, co najlepsze z różnych światów. Kucharze stają na straży kulinarnego dziedzictwa, inspirując się przeszłością i tradycjami kulinarnymi regionów, a jednocześnie nie boją się eksperymentować, sięgając poza ich granice. Zdawać się może, że menu przyszłości balansuje gdzieś pomiędzy smakiem, historią i kulturą, harmonia rodzi się w różnorodności, a kulinarna mądrość we wrażliwości, szacunku dla zasobów oraz dla człowieka. Osiągnięcie równowagi to nieproste zadanie, lecz nie musi być wyłącznie barierą – może również otworzyć drzwi do kreatywności, co już udowodniło wielu wybitnych kucharzy, w tym ci, którzy współtworzyli nasze wydarzenie kulinarne FOOD & FUTURE vol. 5.

W murach Hotelu Pod Różą harmonia pomiędzy historią a nowoczesnością, pomiędzy minimalizmem czystych form architektonicznych a elegancją ukrytą w każdym zabytkowym elemencie wzniesionej na początku XIV wieku krakowskiej kamienicy przybiera namacalną formę. To tu odbyła spotkaliśmy się z gośćmi po raz kolejny i to tu odbyła się piąta edycja wydarzenia z naszego cyklu, która zgromadziła czołówkę polskich i jednego z najlepszych brytyjskich szefów kuchni. Gospodarzem wieczoru był ponownie Mateusz Szul, szef kuchni Hotel Pod Różą. Specjalnie na tę okazję do najstarszego hotelu stolicy małopolski przybyli: James Knappett z nagrodzonej dwoma gwiazdkami Michelin londyńskiej Kitchen Table, Przemysław Klima z dwugwiazdkowej Bottiglierii 1881, Andrea Camastra z gwiazdkowej Nuty oraz Artur Skotarczyk z poznańskiej Mugi.

Partnerami wydarzenia byli: Perlage, BNP Paribas, Audi, Nespresso, ASKO, Thermomix, Havelland Express, Glenfiddich, Penfolds.

Future Hospitality Partner: Likus Hotele i Restauracje, Hotel Pod Różą

TEKST: MAGDALENA KACZYŃSKA
ZDJĘCIA: MAŁGORZATA OPALA

Obszernej relacji z wydarzenia szukajcie w 62. edycji FOOD & FRIENDS.

Zobacz także